Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
ORTA GELİLERE YÖNELİK YENİ EVİM KAMPANYASI

ORTA GELİLERE YÖNELİK YENİ EVİM KAMPANYASI

ORTA GELİLERE YÖNELİK YENİ EVİM KAMPANYASI

Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası'nın detayları belli oldu. 16 Ocak'ta başlayacak Yeni Evim Projesi yeni konutlar için geçerli olacak, kampanyadan konutu olmayanlar yararlanabilecek.

Asgari peşinat oranı yüzde 10, azami vade 15 sene olacak. Kredi faizi/kar payı yüzde 0.69’dan başlayacak. Taksitler hane gelirinin yüzde 40'ını geçmeyecek. İlk 3 yıl aylık taksitlerin bir kısmını geri ödeme şartıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek. İlk 3 sene için taksit tutarları aşağıya çekilmiş olacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bu desteği şu örnekle açıkladı: '1 milyon TL'lik konutta aylık taksit 13 bin 587 TL; Hazine desteği ile ilk yıl ödemesi 4 bin 410 TL'ye düşecek.'' Kredi üst limiti 5 milyon lira olacak. Limitler 3 bölgeye göre belirlendi. İstanbul birinci bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm iller 3. bölge. Bakan Nebati kampanyadan 1. bölgede azami geliri 80 bin TL olan, 2. bölgede 65 bin TL olan, 3 bölgede 45 bin TL olanların faydalanacağın söyledi. Konut üretme taahhüdü veren müteahhitlere Hazine destekli KGF kefaletiyle 25 milyar liralık finansman imkanı sunulacak. Yeni Evim Kampanyası'nda ilk etapta 100 bin ailenin ev sahibi yapılması planlanıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum "Arsa ve veraset üzerinden hissesi düşenler varsa, bu hisse 50'den fazla değilse bu projelere başvurabiliyorlar" dedi. Konut fiyatlarını takip edeceklerini kaydeden Kurum ''Projeye dahil olan firmalar belirlediğimiz kriterler çerçevesinde girecek ve kampanya süresince konut fiyatlarını sabit tutacaklar. Bu kampanya ile yaklaşık 600 milyar liralık katma değer oluşacak." diye konuştu.

Son yapılan yasal düzenlemeler ile birlikte taşınmaz edinmek isteyenlerin gayrimenkul hukukuna  taşınmaz alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Antalya/ Kemer Avukatı Av. Davut Terlemez ve Av. Sabire Altun Terlemez , müvekkillerinin güvenle taşınmaz edinmesi için tüm aşamaları titizlikle takip etmektedir.

Paylaş: